İlan Vermenin Püf Noktaları

Doğru Kategoriyi Belirleme

İlan kaydı için ilk adım, ilanın kategorisini doğru belirlemektir. Sadece üst kategorinin değil, onun altındaki alt kategori seçimini doğru yapabilmek de önemlidir. İlanınızı uygun üst ve alt kategorilere yerleştirmek, alıcıların sizi bulma şansını yükseltecektir. 

Etkili İlan başlığı

İlanın en etkili silahlarından biri. İlan başlığı, ilanınıza daha kolay erişilmesi ve alıcıların ürününüze dair kafalarında oluşabilecek tereddütleri önlemek açısından en önemli unsurlardan biridir. Unutmayın; alıcılar önce ilanınızın başlığını okurlar. Başlığa ürününüzü ifade eden ad, marka, model gibi tanımları uzun olmadan ve net şekilde yazmalısınız. Ürünün adına ya da markasına kimi sıfat ve tanımlar da eklenebilir. Bu tanımları dikkatle seçmemeniz durumunda alıcılar ürününüze güven duymayabilir. Örneğin; “2017 Mercedes E300 Coupe” uygun bir ilan başlığı örneği olarak verilebilir. Buna rağmen “Mercedes, az kullanılmış temiz oto” gibi bir başlık hem ürünü tanımlamada hem de ciddi alıcıların ilgisini çekmede yetersiz kalacağından uygun değildir. İlan başlığı ne kadar doğru ve açıklayıcı olursa, bulunması o kadar kolaylaşır. Google, Yahoo gibi arama motorları arama yaparken öncelikle ilan başlıklarını tararlar. Alıcılar arama motorlarında aradıkları ilanın genellikle en belirgin özelliklerini belirtirler. 

İlanda fotoğraf ve etkisi

Satılan ürün ne olursa olsun, unutmayın ki görsel algı çok önemlidir!  İlan detay sayfasına ulaşan alıcının ilk dikkatini çeken şey fotoğraftır. Bu nedenle satılan ürüne ait kaliteli, ürünü çeşitli açılardan gösteren ve temsili olmayıp gerçek ürüne ait fotoğraflar alıcıyı cezbetmek için önemli bir unsurdur. Özen gösterilmesi halinde satışın gerçekleşme olasılığı artacaktır.

İlan kriterlerinin seçimi

İlanı yayına hazırlarken ilan kriterlerinin doğru girilmesi "Detaylı Arama" aracını kullanan alıcıları doğru hedefe yönlendirecektir. Bu nedenle kriterlerin gerçek dışı girilmesi alıcıları yanıltacaktır. Böyle durumlarda kullanıcılar Hatalı İlan Bildiriminde bulunuyorlar. Buna neden olmamak için bilgilerin doğru girilmesi büyük önem taşıyor.

Yeterli İlan açıklaması

İlan kriterlerinde yer almayan, ama satılan ürüne ait önemli olduğunu düşündüğünüz bilgileri "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Açıklamalar bölümünde ürüne dair tüm detayları eksiksiz ve net ifadelerle yazmalısınız. Ürüne ait kusurlar veya defolar, hasarlar varsa bunları saklamadan dürüstçe ifade etmelisiniz. Bu sayede genel ve ticari anlamda size olan güveni arttıracaksınız. Ürün açıklamalarını ne kadar geniş tutarsanız, alıcıların soru işaretlerini de o kadar azaltmış olursunuz. Arka arkaya standart punto ve karakter yazmak yerine, metin biçimlendirme aracı ile vurgulamak istediğiniz noktaları belirtmeniz önemlidir. Örneğin : Farklı renk kullanabilirsiniz, başlıkların büyüklüklerini değiştirebilirsiniz. Buna benzer çeşitli ufak düzenlemelerle alıcıları daha fazla etkileyebilirsiniz.

Uygun Fiyat Belirleme

Ürününüz için dilediğiniz fiyatı isteyebilirsiniz, bu serbest ticaretin gereğidir. Satıcı dilediği fiyatı koymakta, alıcı da bütçesine en uygun fiyatı olan ürüne yönelmekte özgürdür. Fakat yanlış fiyat politikası işinizi oldukça zorlaştırabilir. Ürün fiyatlandırma konusunda "benzer ürünlerin fiyatlarını" baz alınız. Bu sayede ürününüzün rayiç fiyatı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Fiyatı belirlerken ürününüzün eksiklikleri (hasar, yıpranma vs.) veya emsallerinde olmayan farklı özellikleri varsa bunları göz önünde bulundurunuz.

Doğru fiyat = Hızlı Sonuç

Saygılarımızla,

ilankktc.com Ekibi